مرتضی جابری
مرتضی جابری
مرتضی جابری


۲۷ دی ۱۳۶۵

شهید دانشجوی جهادگر مرتضی جابری

نام پدر : ابراهیم
تاریخ تولد: 7 مرداد 1343
محل تولد: میانه
رشته تحصیلی: جغرافیای طبیعی
نام دانشگاه : تبریز
تاریخ شهادت : 27 دی 1365
محل شهادت: دانشکده فنی دانشگاه تبریز
عمليات:

 

زندگینامه شهید

شهید مرتضی جابری در سال 1343 در شهرستان میامه به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را با موفقیت به پایان رساند. در آزمون سراسری سال 1364 دانشگاهها شرکت کرد و در رشته ی جغرافیای طبیعی دانشگاه تبریز پذیرفته شد.

انقلاب اسلامی در دوره ی نوجوانی او شروع شد. ایشان به همراه دیگر نوجوانان در راهپیمایی ها شرکت می کرد. با شروع جنگ تحمیلی چند بار به جبهه اعزام شد. ایشان در سال 1365 جهت تهیه مهمات در دانشکده فنی دانشگاه تبریز با دوستان خود حضور داشت که با حمله رژیم بعث عراق به این منطقه به شهادت رسید.

  قسمتی از وصیت نامه شهید

((خدایا حرکتم را که فقط در راه تو و شرکت در جهاد و هدفم را، که همانا پیروزی اسلام است قبول فرما و اگر در این راه، جان خود را فدای راهت کردم مرا جز ء شهدای در راهت قرار ده …))

 در سال 1365  از جمعي از دانشجويان دانشگاه تبريز كه آماده اعزام به جبهه‌ها بودند، خواسته شد به جاي اعزام به جبهه به عنوان نيروهاي بسيجي، در ساخت مهمات در دانشكده فني اين دانشگاه كه در ساعات غير درسي در اختيار دانشجويان بسيجي به جهت تامين مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده بشود كه اين دانشجويان با استفاده از امكانات و دستگاه‌هاي موجود در كارگاه قطعات نظامي مورد نياز در جبهه را توليد کنند.

اين اقدام از اوايل دي‌ماه سال 1365 شروع شده بود و نهايتا در روز 27 دي‌ماه همان سال در حدود ساعت 10 و 30 دقيقه شب مورد هجوم وحشيانه رژيم بعثي قرار گرفت و در نتيجه اين هجوم وحشيانه 22 نفر از دانشجويان مشغول در كارگاه شهيد و 8 نفر نيز مجروح گرديد.

 

 

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/400/

Scan to visit this page: