غلامرضا حنانی
حنانی عکس 1
غلامرضا حنانی


۱۲ اسفند ۱۳۶۵

شهید دانشجوی جهادگر غلامرضا حنانی                                                                                           

نام پدر : ابوالفضل
تاریخ تولد: 15 خرداد 1346
محل تولد: تهران
رشته تحصیلی:مهندسی مکانیک
نام دانشگاه : صنعتی امیر کبیر
تاریخ شهادت: 12 اسفند 1365
محل شهادت: شلمچه
عمليات:

 

زندگینامه شهید

….

وصیت نامه شهید

« بسم الله الرحمن الرحيم » 

برادرانم و خواهرانم ، اخلاص و تقوى را نصب العين خود قرار دهيد ، در كارهاى خود دقت كنيد ، بايد سعى كرد تمام كارها فقط براى خدا و در جهت كسب رضاى او باشد، مبادا كارهايمان براى قليل متاع فانى دنيا باشد، چرا كه هرچه غير اوست وجودى ندارد و چون هيچ است كار براى هيچ هم نتيجه‌اى جز پوچى و بى‌ثمرى نخواهد داشت، به قول قرآن شريف مثل اعمال اينها، مانند تشنه‌اى است در يك بيابان خشك، و همواره از دور آبى مى‌بينند شتابان بسوى آن با تلاش زياد شروع به حركت ميكنند تا به آن نقطه مى‌رسند، هيچ نمى‌يابند آنچه ديده بودند جز تجلى نور خورشيد نبوده كه اینان با چشم معيوبشان آب پنداشته و اين حركت براى آنها نتيجه‌اى جز خستگى بى‌ثمر و تشنگى بيشتر نخواهد داشت ولى سرابى ديگر مى‌بينند و تلاش بى‌ثمر ديگرى تكرار ميشود و سرانجام در اين سرگردانى و حيرانى از پاى در مي آيند در حاليكه حتى يك قطره آب هم ننوشيده اند.

( والذين كفرو اعمالهم كسراب بقيعة يحسبه الظالمان ماء حتى اذا جاءه لم يجده شيئا و واجدالله عنده فوفيه حسابه والله سريع الحساب .« سوره نور – 39 » 

برادران و خواهرانم : هدف را بايد لقاء او قرار داد ، به دنيا نبايد دلخوش بود و رضايت به اين قليل نبايد داد ، اطمينان به دنيا  نباید كرد دنيا از خود وجود مستقلى ندارد تا قابل تكيه و اطمينان باشد.

از خداوند و آيات او نبايد غافل شد كه نتيجه‌اى جز آتش غضب او نخواهد داشت ، اعمال بايد صالحه باشد يعنى اولا خير باشد و دوما براى او باشد و هم اينكه در بين كارهاى خير هم بهترين باشد و نزديكترين اعمال به رضاى حق تعالى را انتخاب نمود كه خود اين انتخاب نيز ابتلاء و امتحانى است مشكل ، كسب علم و معرفت ، خدمت به مسلمين ، رفع نيازهاى محرومين و انفاق آنچه انسان دوست دارد ، جهاد ، رابطه با خدا و اولياء اش ، كارهاى خير بسيار زياد است ولى اعمال انسان وقتى صالح است كه با قناعت با شرايط، بهترين اين اعمال را انجام دهد یعنى در عين حال كه سعى دارد از لحظه لحظه عمر خود در جهت معرفت به خدا و به ائمه اطهار و اخلاق حسنه و علم به علوم روز كه حوائج مسلمين را رفع ميكند صرف كند ، از وظيفه مهم امر به معروف و تواصى به حق و صبر و دلسوزى نسبت به بندگان گمراه خدا براى هدايتشان به طريق مستقيم و نهى منحرفين از منكرات و گناه را هرگز فراموش نكند .

از سوئى از توطئه‌هاى دشمنان اسلام عليه السلام و مسلمين غافل نباشيد ، در ميدان نبرد نيز رزمنده‌اى جان فدا، باشيد و از طرف ديگر با حساسيت و دلسوزى كامل مسائل داخلى را زير نظر داشته باشید تا مبادا موريانه‌هايى از داخل اين قلعه، اسلام را كه به بركت خون شهداء حفظ مى‌شود بخورند و بپوشانند و جز نمایى از آن باقى نگذارند .

در جهت اصلاح انحرافاتى كه در اين نظام نسبت به سيستم اسلامى كه همه ثغور و حدود آن كاملا مشخص نشده از هيچ كوششى دريغ نورزید و از طرف ديگر ارتباط با خدا و خشوع در نماز و دعا و رابطه با خدا و توسل به ائمه اطهار را بعنوان ركن فعاليتهاى خود قرار دهید.

در اين ميان هر عملى را صالح تشخيص دادید به موقع از انجام آن دريع نورزید چنين انسانى است كه راضي و مرضيه رضای حق، اين جهان را ترك ميكند و در آن روز كه همگان از ديدن زبانه‌هاى آتش دردناك الهى و شنيدن صداى قرآن لرزه بر اندام دارند ، او در جوار حق از لذت لقاء او و نظر به او و مصاحبت اولياءش متمتع ميشود و همگان به حال او حسرت مى‌خورند .

برادران وخواهرانم، مبادا كه در آن روزبندگان خالص خدا كه در اين جهان گوي سبقت را در خدمت به او مي ربايند از نعمت نطر به وجه او و مصاحبت او و رسولش و حسينش برخوردار شوند و جامهاي وصلو كوثر را از دشست مولا اميرالموُمنين گرفته و سر بكشند و از عشق و لقاء او سيراب شوند و ما نه تنها توشه اي از خدمت و طاعت خالصانه نداشته باشيم و با حسرت به آنها نگاه كنيم و از آتش حسرت بسوزيم بلكه در حالت رسوايي و پشيماني ندا برسد كه ملائکه عذاب ما را در بر گیرند و در بند كشند و به سوي جهنم ببرند، و ما با ديدن شعله هاي آن قالب تهي كنيم با فرمان ‏‏‏” اخسإوافيها” ما را به آن بیفكنند، از زقوم و ضريع بخورانند،  تشنگي امانمان را ببرد ، خون جوشان به ما بدهند كه جگرمان را بسوزانند.

ته فرض محال كه ما تحمل اين همه عذاب را داشته باشيم آتش هجران و محروميت از لقاء حق را چه كنيم؟ با شعله هاي ندامت و پشيماني چه كنيم؟پس برادرانم بیاييد تقوي را پيشه كنيد از  دنيا و معصيت بپرهيزید .

دائماً مراقب باشيد، مبادا اعمالمان مورد غضب حق باشد، مبادا نگاهمان حرام باشد ،مبادا در حرفهايمان دروغ و تهمت و غيببت باشد، مبادا معصيت او باشد مبادا از حرف ما مسلماني برنجد و به موُمني اهانت شود، مبادا در مالي كه كسب مي كنيم حرام و حق الناس باشد، مبادا در دلهايمان اثری از كبر و ريا و… باشد.

برادران، بايد ملاكها وارزشها را در اخلاق اسلامي شناخت و آنها را بر خود مشارطه كرد و براي عمل به آن قرار گذاشت و در آخر شب نفس را محاسبه كرد قبل از اين كه حساب قيامت فرا رسد و در تمام اين امور بايد توجه داشت كه شيطان در كمين است و قسم خورده كه تمام مردمان به جز بندگان مخلص او را اغوا نمايد.

نفسي داريم امركننده به بديها كه اگر رحمت خدا نباشد ما را ته هلاكت خواهد كشيد. در اين راه صعب العبور صراط مستقيم، بايد از خود او كمك گرفت. در صراط مستقيم صبر خيلي لازم است يك آن غفلت از هدف، انسان را به درجا زدن و مغرور شدن به گذشته و بازگشت به عقب مي كشاند (مثل سقوط از يك قله) و مهمتر اين كه بايد به نماز، ذكر خدا و ياد خدا اهميت فراوان بدهيد. نماز را حتماً اول وقت و حتي المقدور با جماعت برگزار كنيد. به توجه و جمع بودن حواس و خشوع در نماز خيلي اهميت بدهيد چرا كه موُمنيني به فلاح و رستگاري مي رسند كه در نمازشان خاشع باشند. و در كنار آن ما را هيچ راهي جز طريق ائمه اطهار(ع) نيست. اين مقربين را شفيع خود در قرب به حق و رفع حوائج قرار دهيد…

در پايان سخنى با پدر و مادر عزيزم :

عزيزانم من ميدانم كه لطف و محبتى كه شما در حق من روا داشته‌ايد بسیار از حد معمول بيشتر بوده و ميدانم كه در قبال اين همه محبت نتوانسته‌ام حق شما را آنطور كه بايد ادا كنم ولى هميشه نسبت به شما عزيزان محبتى وصف ناشدنى در وجودم احساس ميكردم اگر چه نتوانستم آن را بخوبى ابراز كنم ولى چه بايد كرد كه محبتى قوى‌تر و ريشه‌دارتر و حقيقى‌تر از سوى ديگر مرا به سمت خود ميكشد و تكليف روشن و احساس وظيفه و عقل نيز آن را يارى و تقويت ميكند و به هر حال اگر رفتيم خدايمان قبول كند و در جوارش جاى دهد .

ولى شما عزيزان اگر بخواهيد اين دل كندن و فراق بر شما گران نيايد تنها راهش، ياد خدا و ذكر او و آرامش به ياد اوست و صبر و استقامتى است كه او بايد عطا نمايد ، در خدمت او عرضه بداريد كه خدايا براى يارى دين تو و براى اقامه حق و پايدارى حكومت قرآن تنها پسرمان را فدا كرديم اين قربانى را از ما بپذير .

خدايا در فراق او ما را صبر و استقامت ده ، خدايا دلهاى ما را با ياد خود و سكينه‌اى از جانب خود آرامش ده ، خدايا به اين فرزند كه حق خود را در حق ما ادا نكرده اجازه فرما در آن روز كه شفاعت فقط به اذن توست ، توان اين را داشته باشد كه با دستگيرى از ما گوشه‌اى از حق خود را نسبت به ما ادا كند .

( آمين يا رب العالمين )  خداوند اجر و صبر عطايتان كند .

در پايان چند دعا ميكنم :

خدايا ، بارالها آمدم در حالى كه همه چيز حكايت از مقابله كفر با ايمان داشت ، آمدم در حاليكه پايدارى يا نابودى اسلام بسته به اين مقابله بود ، خدايا قدمهايم را استوار بدار و خلوصم را كامل فرما .

بارالها مرا بپذير و در جوار خود جاى ده و نعمت نظر به وجه خودت و مصاحبت رسولت و ائمه اطهار و مقربين را عطا كن .

خدايا اين امت مقاوم را مقاومتر بدار و نصرت دين خودت را از سرشان بر مدار ، بدانها صبر عنايت فرما ، قدمهايشان را استوار فرما و پيروزى را بر قوم كافر نصيبشان فرما .

خدايا مفسدين اين امت را اصلاح بفرما و بينش هوشيارى مقابله با هر حركتى كه اين نظام را بسوى انحراف از اسلام ببرد به آنها عطا فرما .

Comments are closed.

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/816/

Scan to visit this page: