امير مهرداد
amir mehrdad
امير مهرداد


۱۳ آبان ۱۳۶۲

شهید دانشجوی جهادگر امیر مهرداد

نام پدر: مرتضی
تاریخ تولد: 3 اسفند 1336
محل تولد: تهران
رشته تحصیلی: مهندسی شیمی
نام دانشگاه : صنعتی شریف
تاریخ شهادت: 13 آبان 1362
محل شهادت: پنجوین عراق
عملیات:  والفجر4

 

زندگی نامه شهید 

شهید امیر مهرداد در سال 1336 در  تهران متولدشد.  دوران تحصيل ابتدايي و دبيرستان را با موفقيت تمام طي نمود و بعد از اخذ ديپلم رياضي ـ فيزيك در رشته مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي شريف پذیرفته شد.

 
در اولين سال تحصيل بود كه در يكي از تظاهرات دانشجويي دستگير و راهي زندان طاغوت گرديد ولي بدليل نداشتن مدركي دال بر محكوميت وي بعد از مدت كوتاهي آزاد شد.

امير از ابتداي ورود به دانشگاه بيشتر با دانشجويان مسلمان رفت و آمد داشت و در همين رابطه نيز توسط عناصر چپ گرا تحت فشار بود. او در دوران شكوفايي انقلاب اسلامي، فعاليت سياسي و اجتماعي خود را زياد نمود و براي پيروزي انقلاب از هيچ فعاليت صحيح و اسلامي روي گردان نبود. پس از پيروزي مرحلة اول انقلاب، براي استقرار و تشكيل نظام جمهوري اسلامي فعاليت زيادي نمود. از پاسداري هاي شبانه در مقابل ضد انقلاب و عناصر وابسته به استكبار جهاني گرفته تا داشتن مسئوليت صندوقهاي رأي، دريغ نداشت.

 او از آغازگران حركت جهاددانشگاهي و مسئول گروه مهندسي شيمي جهاددانشگاهي صنعتي شريف بود. در انجام دهها پروژه تحقيقاتي و خدماتي از جمله پروژة بيوگاز و طرح توليد برج تقطير جهت سازمان انتقال خون ايران، سهيم بود.

 
او در هنگام جنگ تحميلي، زماني از ياد جبهه غافل نبود و آنجا را مأمن خويش مي دانست، سرانجام نيز در عمليات والفجر 4 در پنجوين عراق در 13 آبان 1362به فيض عظيم شهادت نائل آمد.

 
روحيه پرتلاش اين شهيد عزيز او را وا ميداشت تا بيكار نباشد و سعي مي‌نمود لحظه‌اي را براي خدمت كردن به اسلام و محروميت و كسب فيض از دست ندهد و به دنبال اين روحيه بود كه بعد از پيروزي انقلاب و در تابستان 58 ابتدا در جهاد سازندگي استان لرستان فعاليت خود را آغاز نموده و مسئول تداركات جهاد بود، بعد از اتمام كار و بازگشت به تهران در جهاد سازندگي دانشگاه صنعتي شريف كه عمده فعاليتش رفع مشكلات سياسي و فني كارخانجات و صنايع بود به كار مشغول شد.

مسئوليت اوليه وي مراجعه به كارخانجات به همراهي ديگر برادران جهاد و اساتيد متعهد دانشگاه و جمع آوري مشكلات فني آنان بود تا با مطرح نمودن براي حل آن چاره انديشي شود و در اين رابطه پاره اي از مشكلات فني و سياسي بعضي از كارخانجات را رفع نمودند .

درخرداد ماه 1359 با حركت انقلاب فرهنگي و تعطيل شدن دانشگاهها با توجه به اينكه در آن روزها مسئله‌اي بنام تضاد علم و تعهد توسط منحرفين در ايران ايجاد شده بود براي اينكه غلط بودن اين نظريه اثبات شود اميرمهرداد به همراه ديگر برادران دانشجوي متعهد دانشگاه حركتي را آغاز كردند كه بعداً به نام جهاددانشگاهي خوانده شد و در دانشگاه صنعتي شريف نيز نيروهاي فعال در جهاد سازندگي دانشگاه تشكيلات خود را در اختيار جهاددانشگاهي قرار داده و فعاليت جديد خود را آغاز نمودند.

براي تحقق امر فوق و پيوند دادن تعهد و تخصص و دادن تخصص به برادران مسلمان و متعهد، جهاددانشگاهي صنعتي شريف محورهاي كار خود را تحقيقات، آموزش، ترجمه و تاليف و خدمات قرار داد و سعي كرد از اين بستر كاري و فكري جهت رفع مشكلات صنايع وابسته كشور استفاده نمايد و براي بهره وري بيشتر تصميم گرفته شد كه جهاد به فرم گروههاي تخصصي فعاليت كند و در اين رابطه مسئوليت تشكيل گروه مهندسي شيمي به شهيد اميرمهرداد محول گرديد.

 ايشان به همراه يكي دو نفر از برادران هم رشته، گروه مهندسي شيمي جهاد را در مهرماه سال 59 تاسيس نمودند و در طول فعاليت سه ساله اين گروه دهها پروژه تحقيقاتي و خدماتي انجام و يك كتاب و چند مقاله نيز تاليف شده است .

دو پروژه زیر ازجمله پروژه هایی است که ایشان به طور مستقیم بر آنها نظارت داشته است.
 
اولين پروژه گروه كه تحت سرپرستي ايشان و با همكاري يكي از اساتيد دانشكده مهندسي شيمي و چند تن از ديگر افراد، از جمله شهيد علیرضا قزويني انجام گرفت، پروژه «بيوگاز» بود . تیم علمی ایشان حدود سه سال در رابطه با اين پروژه فعاليت نمودند كه حاصل آن ايجاد چند واحد اصلي در استان ايلام و ارائه و بررسي در سمپوزيوم بين المللي انرژيهاي نو كه توسط  شهيد عليرضا قزويني در سمپوزيوم مطرح شد.

 
پروژه دوم طرح «برج تقطير» جهت سازمان انتقال خون ايران است كه در اين پروژه يك واحد تقطير الكل جهت تصفيه پسابهاي سازمان طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي شد كه هم اكنون در حال بهره‌برداري است و همچنين چندين پروژه ديگر با همكاري ايشان انجام شد.

وصیت نامه شهید

…..

 

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/79/

Scan to visit this page: