ارسلان راحمي
ارسلان راحمي


۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۰

 شهید جهادگر ارسلان راحمی

نام پدر:
تاریخ تولد:
محل تولد: سمنان
رشته تحصیلی: مهندسی مکانیک – ارشد مدیریت فرهنگی
نام دانشگاه : صنعتی اصفهان
تاریخ شهادت: 27 اردیبهشت 1380
محل شهادت: حین ماموریت – سانحه هوایی
عمليات:

 

زندگینامه شهید

شهید ارسلان راحمی  دوره دبيرستان را در سمنان به پايان رسانيد و موفق به اخذ ديپلم رياضي فيزيك شد.

وي در سال 1356 وارد دانشگاه صنعتي اصفهان شد و در رشته متالوژي شروع به تحصيل كرد و از آن زمان فعاليتهاي انقلابي خويش را آغاز نمود و با كتب حضرت امام خميني (ره) و كتابهاي دكتر شريعتي و ديگر نويسندگان مذهبي آشنا شد و نوارهاي سخنراني مقام معظم رهبري (حضرت آيت الله خامنه‌اي) در شهر مقدس مشهد را ، قبل از انقلاب گوش مي‌داد و در دوران انقلاب فعالانه در فعاليتهاي مذهبي شركت داشت.

 در دانشگاه نيز عضو انجمن اسلامي دانشجويان بوده و در تظاهرات 16 آذر سال 1356 شركت کرد كه سبب حذف واحد و اخراج  او از دانشگاه شد.

 بعد از پيروزي انقلاب با توجه به انقلاب فرهنگي در بازگشايي مجدد دانشگاهها نقش موثري ايفا كرد و در سال 1361 به عضويت جهاد دانشگاهي درآمد و به عنوان سرپرست گروه دروس عمومي و مدرس معارف خدمت نمود و در جبهه و جنگ و پشتيباني فعاليت داشت .

 ايشان به دلیل علاقه‌اي كه به رشته مكانيك داشت تغيير رشته داد و در سال 1366 با رتبه عالي موفق به اخذ مدرك مهندسي مكانيك گرديد و مسئوليت بخش فرهنگي جهاددانشگاهي اصفهان را به عهده گرفت .

مهندس راحمي موفق به اخذ درجه كارشناسي ارشد مديريت فرهنگي از تهران شد و درسال 1371 به سمت مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان طي حكم رياست محترم جمهوري كه آن زمان در سمت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بود، منصوب گردیدند.

 در سال 1374 به سمت مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كرمانشاه منصوب كه از اهم فعاليت‌هاي ايشان چند مورد بيان مي‌شود.

 در سال 1378 به سمت مديركل روابط عمومي وزارت راه و ترابري (حكم اول از سوي آقاي مهندس حجتي وزير راه و ترابري سابق و سپس حكم انتصاب از سوي دكتر دادمان ) انجام وظيفه نمودند. كه در وزارت راه و ترابري فعاليت ستادي داشته و در بررسي طرحها ، بزرگراه ها ، آزادراهها و فرودگاه و راه آهن (حتي قبل از شروع پروژه) با وزير و معاونين همكاري داشته است.

 مدت خدمت ايشان در وزارت راه و ترابري حدود يك و نيم سال بوده و مهندس راحمي در طول مدت خدمت از هيچ كوششي دريغ ننمود و در راه اعتلاي عمران و آباداني كشور تلاش فراوان داشتند.

 

شهيد راحمي در سال 1364 در زمان دانشجويي متاهل شده و داراي دو فرزند می باشد. ايشان داراي خصوصيات اخلاقي بارزي بودند و به بزرگترها و مخصوصاً به مادر و خانواده خود احترام خاصي قائل و هيچگاه با صداي بلند صحبت نمي‌كرد.

 افراد را به تحصيل تشويق و موفقيت در كار خود را مرهون دعاي مادر و تحمل مشقات و سختي همسر مي‌دانستند.
از زمان فوت پدر بزرگوارش نقش پدري و برادري را ايفا و از سه برادر كوچكتر از خود مراقبت مي‌كردند.
نگاهش مهربان و همواره در آن نوعي خنده موج مي‌زند آرام سخن مي‌گفت و به تائيد گفتار سرتكان مي‌داد. هرگز لبخند از لبانش دور نمي‌شد. خيلي مرتب و به همه احترام مي‌گذاشت .

مهندس راحمي در تاريخ 27 اردیبهشت 1380 به همراه وزير راه و ترابري و تني چند از معاونين و مديران كل اين وزارتخانه و نمايندگان استان گلستان در مجلس شوراي اسلامي كه عازم استان گلستان بودند در جريان غم انگيز سانحه هوايي و در پروازي به درجه رفيع شهادت نائل گرديد.

وصیت نامه شهید

   ………

 

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/74/

Scan to visit this page: