رحمان قفل‌گری
رحمان قفل گری
رحمان قفل‌گری


۲۷ دی ۱۳۶۵

شهید دانشجوی جهادگر رحمان قفل گری

نام پدر : کریم
تاریخ تولد: 20 اردیبهشت 1343
محل تولد: اهر
رشته تحصیلی: مهندسی مکانیک
نام دانشگاه : تبریز
تاریخ شهادت : 27 دی 1365
محل شهادت: بمباران هوایی دانشکده فنی دانشگاه تبریز
عملیات:

 

زندگینامه شهید

شهید رحمان قفل‌گری در سال 1343 در شهرستان اهر به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود با موفقیت به پایان رساند. در آزمون سراسری دانشگاهها در رشته مکانیک -حرارت و سیالات-  دانشگاه تبریز پذیرفته شد .

در اغلب تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت می نمود.در دانشگاه نیز همراه فعالیت های سیاسی و آگاهی از اوضاع جامعه تحصیل می نمود .

در سال 1365 که سپاه پاسداران باهمکاری دانشکده فنی در کارگاه آن دانشکده تولید مهمات را شروع کرد .

قسمتی از وصیت نامه شهید

((… از یاد خدا غافل نباشید و پیوسته با مردم و همسایه ها مهربان باشید .احترام به والدین را فراموش نکنید و نماز و روزه را در هیچ شرایطی ترک نکنید .مواظب باشید که ایادی شیطانی برروی  شما سرمایه گذاری می کنند ؛در مبارزه بزرگی هستید که باید با سلاح تقوا مقابله کنید .

نکند که لذات و علایق دنیوی شما را فریب دهد ،ایثار و روحیه شهادت طلبی را از شما سلب کند که عذاب بزرگی است …))

 در سال 1365 از جمعي از دانشجويان دانشگاه تبريز كه آماده اعزام به جبهه‌ها بودند خواسته شده بود به جاي اعزام به جبهه، به عنوان نيروهاي بسيجي در ساخت مهمات در دانشكده فني اين دانشگاه كه در ساعات غير درسي در اختيار دانشجويان بسيجي به جهت تامين مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده بشود كه اين دانشجويان با استفاده از امكانات و دستگاه‌هاي موجود در كارگاه قطعات نظامي مورد نياز در جبهه را توليد مي‌كردند.

اين اقدام از اوايل دي‌ماه سال 1365 شروع شده بود و نهايتا در روز 27 دي‌ماه همان سال در حدود ساعت 10 و 30 دقيقه شب مورد هجوم وحشيانه رژيم بعثي قرار گرفت و در نتيجه اين هجوم وحشيانه 22 نفر از دانشجويان مشغول در كارگاه شهيد و 8 نفر نيز مجروح گرديد.

 

 

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/372/

Scan to visit this page: