محسن محمدی غریبانی
محسن محمدی غریبانی
محسن محمدی غریبانی


۲۷ دی ۱۳۶۵

شهید دانشجوی جهادگر محسن محمدی غریبانی

نام پدر : توفیق
تاریخ تولد: 1 فروردین 1346
محل تولد: کرمانشاه
رشته تحصیلی: دبیری فیزیک
نام دانشگاه : تبریز
تاریخ شهادت : 27 دی 1365
محل شهادت: بمباران هوایی دانشکده فنی دانشگاه تبریز
عمليات:

 

زندگینامه شهید

شهید محسن محمدی غریبانی در سال 1346 در کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود با موفقیت به پایان رساند. در آزمون سراسری سال 1364 دانشگاهها در رشته دبیرس فیزیک پذیرفته شد .

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در همه ی صحنه ها حضوری فعال داشت . با تشکیل نهضت سوادآموزی به دستور حضرت امام ره ،شهید غریبانی پس از گذراندن دوره ی مربوطه به عنوان آموزشیار با آن نهاد مردمی همکاری می کرد . در دبیرستان علاوه بر تحصیل به فعالیت های سیاسی -فرهنگی نیز پرداخت و عضو انجمن اسلامی دبیرستان بود .

در دانشگاه نیز با جهاد دانشگاهی همکاری می کرد . به محض اطلاع از راه اندازی خط تولید مهمات در کارگاه دانشکده فنی، به جمع دانشجویان پیوست .

 در سال 1365  از جمعي از دانشجويان دانشگاه تبريز كه آماده اعزام به جبهه‌ها بودند خواسته شده بود به جاي اعزام به جبهه، به عنوان نيروهاي بسيجي در ساخت مهمات در دانشكده فني اين دانشگاه كه در ساعات غير درسي در اختيار دانشجويان بسيجي به جهت تامين مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده بشود كه اين دانشجويان با استفاده از امكانات و دستگاه‌هاي موجود در كارگاه قطعات نظامي مورد نياز در جبهه را توليد مي‌كردند.

اين اقدام از اوايل دي‌ماه سال 1365 شروع شده بود و نهايتا در روز 27 دي‌ماه همان سال در حدود ساعت 10 و 30 دقيقه شب مورد هجوم وحشيانه رژيم بعثي قرار گرفت و در نتيجه اين هجوم وحشيانه 22 نفر از دانشجويان مشغول در كارگاه شهيد و 8 نفر نيز مجروح گرديد.

 

وصیت نامه شهید

 ……

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/368/

Scan to visit this page: