یعقوب اسماعیل‌زاده
یعقوب اسماعیل زاده
یعقوب اسماعیل‌زاده


۲۷ دی ۱۳۶۵

شهید دانشجوی جهادگر یعقوب اسماعیل زاده

نام پدر : ولی
تاریخ تولد:31 فروردین 1344
محل تولد: تبریز
رشته تحصیلی: مهندسی مکانیکابزارسازی
نام دانشگاه : تبریز
تاریخ شهادت : 27 دی 1365
محل شهادت: بمباران هوایی دانشکده فنی دانشگاه تبریز
عملیات:

زندگینامه شهید

شهید یعقوب اسماعیل‌زاده در سال 1344 همزمان با عید سعید غدیرخم در تبریز به دنیا آمد .تحصیلات مقدماتی را با موفقیت به پایان رساند و در آزمون سراسری سال 1363 دانشگاهها در رشته ابزارسازی دانشگاه تبریز پذیرفته شد .

تحصیل و علاقه به مطالعه او را از فعالیت های اجتماعی دور نکرده بود ، هم در دبیرستان و هم در دانشگاه با نهاد های انقلابی از جمله بسیج همکاری می نمود .در سال 1365 که سپاه پاسداران با همکاری جهاد دانشگاهی و دانشکده فنی ،در وقت خالی کارگاه برای تقویت جبهه ها اقدام به ساخت ادوات جنگی نمود ،وی از جمله دانشجویان حاضر در این کارگاه بود .

 در سال 1365  از جمعي از دانشجويان دانشگاه تبريز كه آماده اعزام به جبهه‌ها بودند خواسته شده بود به جاي اعزام به جبهه، به عنوان نيروهاي بسيجي در ساخت مهمات در دانشكده فني اين دانشگاه كه در ساعات غير درسي در اختيار دانشجويان بسيجي به جهت تامين مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده بشود كه اين دانشجويان با استفاده از امكانات و دستگاه‌هاي موجود در كارگاه قطعات نظامي مورد نياز در جبهه را توليد مي‌كردند.

اين اقدام از اوايل دي‌ماه سال 1365 شروع شده بود و نهايتا در روز 27 دي‌ماه همان سال در حدود ساعت 10 و 30 دقيقه شب مورد هجوم وحشيانه رژيم بعثي قرار گرفت و در نتيجه اين هجوم وحشيانه 22 نفر از دانشجويان مشغول در كارگاه شهيد و 8 نفر نيز مجروح گرديد.

وصیت نامه شهید

….

 

 

امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/365/

Scan to visit this page: