حکمت الله یارقلی
hekmatallah yargholi
حکمت الله یارقلی


۱۵ مهر ۱۳۶۴

شهيد دانشجو حکمت الله یارقلی

نام پدر : صفت الله
تاريخ تولد: 3 اسفند 1341
محل تولد: هیدج
رشته تحصيلي: داروسازی
نام دانشگاه : تهران
تاريخ شهادت : 15 مهر 1364
محل شهادت: بانه
عمليات:

زندگينامه شهيد

شهید حکمت یارقلی اولین فرزند خانواده صفت الله یارقلی در 3 اسفند 1341 در شهر علم و دانش شمال غرب ایران شهر عالم پرور و شهید پرور هیدج چشم به جهان هستی گشود به اقتضای زمان  بعد از گذران دوران کودکی تحصیلات خود را از مکتب خانه های قدیمی آعاز کرد و همانا مشهور  مکتب دار و مدرس دروس مقدماتی آن زمان  هیدج مرحوم حاج عزیز الله بود که شهید حکمت به محضر ایشان شرفیاب می شود و قرآن و برخی دروس را فرا می گیرد حکمت که همانا نام با مسمای خویش را می توان مناسب ترین نام در برابر استعدادش دانست  از همان ابتدا اهل تحصیل دانش و در این راه از کوچکترین فرصتها استفاده می کرد وحتی  وقت های آزاد را در کتابفروشی دوست عزیز خویش «یوسف» به مطالعه کتاب می پرداخت . ولی تمام اینها مانع از آن نبود که پدر عزیزش در کارها ی کشاورزی و امور معیشتی  تنها بماند و همانا این اعمال بود که پدر در حق فرزند چنین بیان نماید «من خودم به حال آن غبطه می خورم اگر آن مانده بود بیشتر خدمت داشت ای کاش من رفته بودم من به خاطر خودم بسیار ناراضی ام که مانده ام و او رفته است ».

حکمت با گذران دوران تحصیلی تا سطح دیپلم در رشته داروسازی وارد دانشگاه تهران می شود و این از طرفی مقارن با زمان جبهه و جنگ بود که باز آن رشته و در جه علمی و اجتماعی حکمت بود که این راه را انتخاب کرده  و او را به سوی جبهه ها گسیل دارد و در نهایت این حکمت عزیز بود که از طرفی دانشجوی سال سوم رشته داروسازی و و رزمنده  جبهه های جنگ به تاریخ 15/7 سال 1364 در منطقه بانه به درجه رفیع شهادت دست یافت .و از ایشان علاوه بر راه ویژه ای که به همرا همساسانان خود برای طی مسیر حق و چندی  خاطره ها در اذهان وصی نامه ای به قلم خویش باقی مانده که  ضمیمه زندگی نامه می کنیم.

 

وصيتنامه شهيد
«بسم الله الرحمن الرحيم «والعاديات ضبحا، فالموريات قدحا، فالمغيرات صبحا، فاثرن به نقعا، فوسطن به جمعا» سلام بر شير مردان ميدان ظفر و دلاور مردان جبهات ايمان از اوان حيات بشر تا قرنخميني، سلام بر شير مرداني كه در بحبوحه سختي ها در ميادين امتحان سرفراز و سربلنداز امتحان سر در آوردند، الحق كه اينان سزاوار پاداش و رحمت بي منتهاي الهي ميباشند. جوان دانشجوي بي چيزي كه در دستش دارايي ندارد و جز گناهان كثير توشه اينيندوخته است خطاب به شنوندگان وصيت نامه اش، عرايض ناچيز به شرح زير دارد. سرفرازيو افتخار همه‌ي شما در گرو رزم بي امانتان در جميع جبهه‌هاي نبرد است. شما با جهادفرهنگي از كودتاي خزنده، با جهاد اقتصادي از شكستحتمي و با جهاد نظامي دلاورانه ازسقوط، جان سالم به در خواهيد برد. آگاه باشيد كه زندگي نسل هاي متمادي در طي قرونبه اندازه‌ي يك ساعت مجاهده براي حفظ و گسترش اسلام ارزش ندارد. كاهلي و سستي ازخود برانيد، پيشقراولان و پيش كسوتان اسلام را اسوه خود قرار دهيد از علي درس شهادتو درس چگونه زيستن بياموزيد و در اين جهان درود ابدي و در جهان ديگر فضل الهي راشامل حال خود سازيد. هان بدانيد كه زندگي شما در گرو پويايي شماست. چرا كه: ما زندهبه آنيم كه آرام نگيريم موجيم كه آرامش ما در عدم ماست اي پير مرداني كه عمر خود رادر مساجد و وقت خود را در سجده و نيايش سپري كرده ايد و اي جواناني كه از جهان جزغم و شادي نياموخته ايد بدانيد كه روز امتحان فرا رسيده است. مبادا به بهانه هايواهي از كمك به طريق حق طفره رويد كه در ان حال اين پيام اتمام حجت ديگري است برشما و بعد از آن را خدايتان رحم كند. از طرفي گوش مسئولان ضد انقلاب عوضي خود را درگوشه هاي ادارات بگيريد و در باله داني بيندازيد تا هم از زخم زبان ضد انقلاب كهخود هم دست اين ها هستند راحت شويم و همه دلهره و داغ دل عزيزان خود را مرهميبنهيم. يك چيز بايد اول گفته مي شد كه رهبري واحد، مدير، مدبّر، مسلمان، متعهد،مؤمن و خلاصه فرزند حسين و زهرا(س)، راهت نصيب هر قومي نمي شود، پس هان! قدرش رابدانيد و از حجاج‌هاي متعاقبش بترسيد. چون لحظات نوشتن اين سطور استثنايي است،خلاصه مي كنم كه هان اي مسلمان هر كجايي، بيا كه وقت سرفرازيت رسيده است. آقا شدهاي. اما هيچ مي داني شكر هر نعمت استفاده به جا از آن است، پس پاسداري سرفرازيت كن،اي مؤمن مسلمان، و پايان بخش وصيت نامه حرف هاشمي است كه فرمود: «ما اگر همه چيزمانرا فداي اسلام كنيم، باز ارزش دارد.» اما خانواده ام در صورت شهادت بايد مثل اهلبيت نبي در كربلا و شام تا پايان عمر مسلم و آزاد از هر قيدي (هر قيدي) باشند. وصيتشخصي به پدرم به جاي خود متأسفانه باقي است.


یک دیدگاه
  1. بنام خدا – از زحمات صادقانه شما بزرگواران صمیمانه تقدیر و تشکر میکنم . امیدوارم درترویج فرهنگ شهادت موفق باشید


امام و شهدا

من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش كسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.

تا آسمان عشق

انقلابى که اگر شکرش را نگوییم ،کفرش راگفته ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده ایم. رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده ام گروگان هستم.

ادب عاشقی

ضعف مرا به حساب انقلاب و مکتب من نگذارید، اين جمله با همه حرف می زد… نصب كرده بود پشت ميزش خيلي مواظب بود خلاف زير دستانش را كسي به نام انقلاب نگذارد از انقلاب براي خودش مايه نمي گذاشت هيچ وقت. |منبع : منبرك|

دبیرخانه شهدای دانشجو
تعداد شهدا
۲۴۵۳ شهید
نظرات
بایگانی نظرات

Printed from: http://shahidedanesh.ir/15547/

Scan to visit this page: